Doğal Gümüşhane Pestil Nasıl Yapılır?

Doğal Gümüşhane pestil nasıl yapılır, sorusunun cevabını merak mı ediyorsunuz? Yöremize has dayanılmaz tadıyla herle, güzel coğrafyamızın lezzetli ve yağlı cevizleriyle Gümüşhane Pestil 'de buluşturuluyor… Geleneksel usul kâğıt inceliğinde ve bol cevizi ile bu şahane tat köy pestili özleminizi gideriyor. 

     Tatlıyı hafif sevenler ve formunu korumak isteyenler için ideal bir atıştırmalık olma özelliği taşıyor. Temkinli olsanız iyi edersiniz, tadı damağınızda kalacak bu şahane lezzetin başından kalkamayabilirsiniz! Çayınızla beraber tükettiğinizde bambaşka bir tat yakalayacağınız gibi çay şekerinin de bir alternatifi oluyor. 

Cevizli Doğal Gümüşhane Pestil Nasıl Yapılır?

     Geleneksel pestil yapım yöntemleri esas alınarak ve günümüze uyarlanarak devam eden bir serüven. Cevizli Pestil üretiminde Hijyenik ortamlara ve hijyenik materyallere ulaşmamızda bizlere modern şartlar ve teknoloji eşlik ediyor. Geleneksel ile modernin bir araya gelmesi adeta…

      Mevsiminde olgunlaşan yöremizin lezzetli dutlarını, şırası (özsuyu) alınmak üzere toplamakla işe başlanıyor. Süt, bal ve pancar şekeri kaynamakta olan dut şırasına ilave ediliyor ve belli bir süre daha kaynamaya bırakılıyor. Dönemi dışında dut şırasına ulaşılamadığından, dut şırasından elde edilen dut pekmezi bu aşamada alternatif olarak kullanılıyor. Kaynamakta olan sıvı haldeki karışımı kıvama getirmek üzere yeterli miktarda un ilave edilip bir süre karıştırılıyor. Herle diye bilinen yöresel lezzet bu aşamaların sonucunda meydana geliyor.

       Hijyenik koşullarda kurulmuş krom tezgahlara pestil için özel bezler seriliyor. Yöremizin doğal tatlarının karışımıyla meydana gelen herle ile coğrafyamızın tatlı ve yağlı cevizleri kırılmış halde bu aşamada birbiriyle karışıyor. Bu cevizli herle karışımının kumaşlara dökülmesiyle cevizli pestil serim işlemi başlamış oluyor. Çelik kepçe yardımıyla herle bez üstüne özenle yayılıyor ve geleneksel usul ince pestili yakalamak hedefleniyor. Güneşli ve yeterli sıcaklıktaki hava şartlarında, beze serilen pestiller üstü kapalı cam teras ortamında güneş altında kurumaya bırakılıyor. Kurutma fırınları ise kapalı hava koşullarında pestilleri kurutmak için güneş yerine devreye giriyor. Yeteri kadar kuruyan pestiller toplanarak ters çevriliyor ve bez kısmı ıslatılarak pestilin bezden ayrılması işlemi gerçekleşmiş oluyor. Pestilin nemli kalan kısımları tekrardan uygun koşullarda kurutulup bu işlemde sonlandırılıyor. Son aşamaya gelindiğinde kuruyan pestiller katlanıyor, kesilip paketleniyor ve satışa hazır hale geliyor.

Cevizli Pestilin Faydaları Nelerdir?

     Geleneksel yönüyle bakıldığında cevizli pestil, kış aylarının zorlu koşullarında enerji sağlayan ve zinde tutan bir çerez olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, eski dönemlerdeki yetersiz gıda çeşitliliğinden doğan vitamin ve mineral eksikliğini tamamlamada büyük rol oynuyor. 

     Günümüzde ise keyfi tüketilen ve insanların sevdiklerine hediye olarak sunduğu bir tatlı olmasının yanı sıra; soğuk kış aylarında içinizi ısıtmada, içerdiği besin değerleri sayesinde kalp, sinir ve kas hücrelerini etkili çalıştırmada, yine selenyum kaynağı olmasıyla kansızlık ve iktidarsızlık problemlerine iyi gelen, vb. saymakla bitmeyen birçok faydası ile pestil her zaman ihtiyaç duyacağınız besin kaynağı olarak sizlere sunuluyor.

Bloga dön